Działania ekologiczne przynoszą korzyści nie tylko środowisku naturalnemu, ale także przedsiębiorcom decydującym się na działania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Rosnące ceny surowców, inflacja na rynku energii, a także niestabilna sytuacja geopolityczna wymuszają zmiany, które w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do poprawy życia wszystkich mieszkańców Polski. W niniejszym artykule radzimy, jak krok po kroku przekształcić swój biznes w firmę zrównoważoną ekologicznie.
Krok pierwszy – ekologiczny zrównoważony rozwój wymaga zdefiniowania przestrzeni generujących zapotrzebowanie na energię elektryczną
Prąd w przedsiębiorstwach zużywa się głównie do zasilania różnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz do oświetlenia. Przykładowe urządzenia, które wymagają zasilania elektrycznego, to: komputery, drukarki, klimatyzatory, urządzenia grzewcze, maszyny produkcyjne, a także sprzęt AGD w kuchniach i łazienkach. Ponadto, zastosowanie energii obejmuje również ładowanie baterii, zasilanie systemów alarmowych, oznakowania świetlnego i innych urządzeń bezpieczeństwa. Zużycie prądu u klientów biznesowych może być znaczne, szczególnie w przypadku przedsiębiorstw o dużej skali działalności lub sektorów energochłonnych, takich jak przemysł, motoryzacja czy handel detaliczny. To właśnie one powinny postawić na ekologiczny zrównoważony rozwój w pierwszej kolejności.
Krok drugi – analiza zużycia
Gdy już wiemy, gdzie prąd jest zużywany, musimy dokładnie przeanalizować sposób użycia urządzeń generujących zapotrzebowanie. Firma zrównoważona ekologicznie nie może pozwolić sobie na jałową pracę maszyn, niewłaściwą termoizolację czy błędy w projektowaniu oświetlenia. W przypadku odpowiedniej ekspozycji pomieszczenia na światło dzienne, nie ma potrzeby zapalania lamp jarzeniowych. Warto także rozważyć wymianę opraw na energooszczędne oraz montaż czujników obecności. Te wydawać by się mogło proste czynności, potrafią zredukować budżet dużej jednostki biznesowej o kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Analizę zużycia najlepiej przeprowadzić dla każdego urządzenia oddzielnie. Można do tego celu wykorzystać metodę historyczną (badanie rachunków) oraz osobistą obserwację.
Krok trzeci – określenie celów
Dlaczego tak ważny jest zrównoważony rozwój? Ekologia to w XXI wieku jedna z ważniejszych przewag rynkowych. Konsumenci doceniają firmy dbające o środowisko i stawiające na redukcję śladu węglowego. Stworzenie odpowiedniej strategii energetycznej pozwala:
- zmniejszyć rachunki,
- poprawić wizerunek spółki,
- zwiększyć lojalność różnych grup interesariuszy,
- zdobyć przewagi konkurencyjne.
Firma zrównoważona ekologicznie powinna wyznaczać systematyczne, osiągalne i mierzalne cele środowiskowe. W ten sposób jest w stanie odpowiednio zaprogramować działania, które w dłuższej perspektywie przełożą się na budżet. Warto pamiętać, że z badań przeprowadzonych kilka lat temu przez spółkę Polski Prąd wynika, iż ponad 75% przedsiębiorstw, zużywających między 50 a 300 MWh energii elektrycznej rocznie, mogłoby w łatwy sposób zredukować zużycie o 10-15%! Te dane pozostają nadal aktualne.
Krok czwarty – zaprogramowanie działań
Wiedząc już, gdzie generowane jest zbyt wysokie zużycie oraz jakie cele chcemy osiągnąć, możemy przejść do wdrażania konkretnych działań. Mogą one polegać między innymi na:
- wymianie żarówek na energooszczędne,
- ograniczeniu drukowania dokumentów tylko do niezbędnych ilości,
- wyłączaniu oświetlenia i urządzeń elektrycznych podczas nieobecności w biurze/pomieszczeniu,
- montażu inteligentnego systemu zarządzania,
- zrealizowaniu inwestycji w instalacje chłodnicze korzystające z freecoolingu,
- montażu inteligentnych liczników prądu,
- wymianie układów nagrzewnych w halach wielkokubaturowych na promienniki,
- regularnym dokonywaniu przeglądu urządzeń elektronicznych (czyszczenie, naprawa),
- ograniczeniu liczby wysyłanych wiadomości elektronicznych do niezbędnych.
Innym pomysłem jest zakup fotowoltaiki. W kategorii energia a zrównoważony rozwój trudno przejść obojętnie obok korzyści, jakie niesie czerpanie energii ze źródła odnawialnego. Własna elektrownia PV pozwala generować prąd z promieniowania słonecznego. Odpowiednio zaprojektowany zestaw pokrywa zapotrzebowanie użytkownika, dzięki czemu faktury z zakładu energetycznego spadają niemal do zera. Dodatkowo unika się w ten sposób emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Firma zrównoważona ekologicznie działa efektywniej, przynosi większe zyski, zdobywa nowe rynki. Nie daj się wyprzedzić konkurencji i już dzisiaj zaprojektuj swoje cztery kroki! Skontaktuj się z doradcami Eco dla Biznesu i postaw na zieloną energię!