W ostatnich latach ceny gazu ziemnego w Polsce znacząco wzrosły, a prognozy nie wskazują na rychłą zmianę tego trendu. Podwyżki w umiarkowanej skali dotykają gospodarstwa domowe. Największe wyzwania mają jednak firmy, szczególnie te z dużym zużyciem. Czy gaz będzie drożał w przyszłości? Jakie czynniki o tym zdecydują? Jak można zabezpieczyć się przed ryzykiem zmienności taryf? Zapraszamy do lektury artykułu.
Dlaczego drożeje gaz w Polsce?
Ceny gazu dla przedsiębiorstw w Polsce podlegały dużym wahaniom w ostatnich latach. W 2021 roku, jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, firmy płaciły za gaz stosunkowo stabilne stawki, wynoszące średnio około 200-250 zł/MWh. Jednak w 2022 roku, po ograniczeniu dostaw gazu z Rosji i gwałtownym wzroście notowań na europejskich giełdach, ceny dla przedsiębiorstw wzrosły nawet do 800-1000 zł/MWh. Kolejne miesiące upływały na stabilizacji na poziomie 400-600 zł/MWh. Rok 2024 przyniósł jednak dalsze wahania. Z czego one wynikają? Czemu gaz drożeje i kiedy można spodziewać się osiągnięcia poziomu równowagi?
Z czego wynikają podwyżki cen gazu?

Zastanawiasz się, dlaczego są takie wysokie ceny gazu? Aby dokonać analizy, musimy cofnąć nieco w przeszłość. Właściwie od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku kraje europejskie podjęły decyzję o ograniczeniu importu gazu z Rosji. W 2025 roku dostawy gazu rosyjskiego do UE praktycznie ustały, co wymusiło poszukiwanie nowych kierunków zaopatrzenia. Tak trafiono do bardziej egzotycznych destynacji, jak USA czy Katar. Surowiec sprowadzany z tych krajów jest jednak znacznie droższy od tradycyjnych dostaw rurociągowych. To jeden z powodów, dla których gaz drożeje.
Kolejnym argumentem przemawiającym za podwyżkami jest rosnące zapotrzebowanie. Po okresie wolniejszego wzrostu i słabnącej koniunktury gospodarki odbudowują się, co wiąże się z wyższym zużyciem energii. Dodatkowo kraje takie jak Chiny i Indie intensywnie konkurują o dostęp do globalnych zasobów LNG, co podbija ceny na światowym rynku. Ma to także jeszcze jeden negatywny skutek. W 2025 roku poziomy magazynowania gazu w UE spadły o 36% w porównaniu do poprzedniego roku. Powodem takiego stanu rzeczy była surowa zima oraz zmniejszone dostawy. Europa zmuszona jest do agresywnych zakupów LNG, co nie zawsze idzie w parze z racjonalnością ekonomiczną. Problem będzie powtarzał się dopóty, dopóki nie powstanie infrastruktura umożliwiająca tanie przesyłanie surowca.
Dlaczego w Polsce gaz jest taki drogi?
Co jeszcze sprawia, że gaz drożeje? Warto zwrócić uwagę na politykę środowiskową. Unia Europejska dąży do neutralności klimatycznej. Oznacza to stopniowe odchodzenie od węgla i ropy naftowej na rzecz gazu oraz odnawialnych źródeł energii. Ponieważ błękitne paliwo traktowane jest jako rozwiązanie przejściowe, rosną inwestycje w infrastrukturę. Jednocześnie wprowadzenie wysokich opłat za emisję CO2 podnosi koszty produkcji energii i wpływa na wyższe ceny gazu.
Nie bez znaczenia są także bieżące wydarzenia z rynku walutowego. Gaz jest rozliczany głównie w dolarach, a osłabienie się złotego w stosunku do amerykańskiej waluty sprawia, że jego import jest droższy. W efekcie wyższe kursy walutowe dodatkowo podbijają okresowo ceny gazu w Polsce.
Drożeje gaz dla firm a przyszłość rynku
Wiedząc już, dlaczego gaz drożeje, warto zastanowić się nad przyszłością rynku. Eksperci nie przewidują szybkiej poprawy sytuacji. Nawet jeśli w nadchodzących miesiącach ceny gazu nieznacznie spadną, długoterminowo koszty jego zakupu będą rosnąć. Oczekuje się, że dalsza dekarbonizacja gospodarki i wzrost popytu na LNG będą utrzymywać stawki na wysokim poziomie. Co w tej sytuacji powinny zrobić firmy?
Jak się zabezpieczyć przed wzrostem cen gazu?
W obliczu rosnących cen gazu coraz więcej firm szuka skutecznych sposobów na ich ograniczenie. Praktyka gospodarcza pokazuje, że istnieje kilka efektywnych rozwiązań, które pozwolą zminimalizować wpływ wahań na budżet przedsiębiorstw. Należą do nich:
- inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła,
- termomodernizacja budynków, obejmująca poprawę izolacji oraz wymianę okien i drzwi,
- zmiana dostawcy gazu na bardziej konkurencyjnego, oferującego korzystniejsze warunki cenowe,
- zawieranie długoterminowych kontraktów na zakup gazu, gwarantujących stabilność kosztów.
Doskonałym rozwiązaniem w tym zakresie jest podpisanie nowej umowy z Eco dla Biznesu. Jako wieloletni partner tysięcy polskich spółek rozumiemy, dlaczego wzrosły ceny gazu i co zrobić, aby płacić mniej.
Pamiętaj, że tańszy gaz dla przedsiębiorstw jest możliwy praktycznie w każdym wypadku. Współpraca z nami oznacza dla Twojej organizacji:
- pełne dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb firmy,
- niższe stawki gazu i pełną transparentność porozumienia,
- stabilność dostaw oraz brak niespodziewanych podwyżek,
- eksperckie wsparcie na każdym etapie zmiany umowy,
- kompleksową pomoc przez cały okres trwania kontraktu,
- możliwość budowania wizerunku firmy przyjaznej dla środowiska.