Rekordowy wzrost godzin ujemnych cen prądu w Europie – jak wypada Polska?

Rekordowa liczba godzin ujemnych cen prądu w Europie stała się faktem. Według danych Montel Analytics w 2024 roku na Starym kontynencie wystąpiło aż 4 838 takich zdarzeń. To niemal dwukrotnie więcej niż w poprzednich 12 miesiącach. Tak znaczna dynamika zmian w europejskiej energetyce ma istotny wpływ na rynek i strategie zarządzania kosztami energii przez przedsiębiorstwa. Jak w tym kontekście wypada Polska? Co mogą zrobić rodzime firmy, aby uniezależnić się od wahań? Zapraszamy do lektury.

Wzrost liczby godzin ujemnych cen prądu – Przyczyny ujemnych cen prądu

Omawiane zjawisko występuje, gdy na rynku pojawia się nadwyżka podaży nad popytem, a jednocześnie możliwości magazynowania lub przesyłu są mocno ograniczone. Kiedy dochodzi do podobnych zdarzeń? Jakie są realne przyczyny ujemnych cen prądu? 

  • Dynamiczny rozwój OZE – w 2024 roku po raz pierwszy w historii udział odnawialnych źródeł energii w europejskim miksie energetycznym przekroczył 50%. Wzrost mocy zainstalowanej farm wiatrowych i fotowoltaicznych sprawił, że w godzinach szczytowej produkcji energii odnawialnej podaż przewyższała skalę zamówień.
  • Spadek zapotrzebowania na energię – europejski popyt na energię w 2024 roku spadł o 8% rok do roku, głównie z powodu niskiej aktywności przemysłowej i oszczędności energetycznych.
  • Ograniczenia infrastruktury sieciowej – w wielu krajach problemem była niewystarczająca elastyczność systemu przesyłowego, uniemożliwiająca efektywne zarządzanie nadwyżką energii.

W takiej sytuacji wytwórcy energii, szczególnie ze źródeł odnawialnych, są zmuszeni dopłacać odbiorcom za jej zużycie. Warto przy tym pamiętać, że czasowe ograniczenie produkcji mogłoby wiązać się z dodatkowymi kosztami. 

Więcej na ten temat piszemy w naszym artykule zatytułowanym „Ujemne ceny energii elektrycznej a nowy sposób rozliczeń za energię”.

Które kraje odnotowały najwięcej godzin z ujemnymi cenami?

wzrost godzin ujemnych cen prądu - jak wypada Polska

Skala wzrostu godzin ujemnych cen energii elektrycznej była w 2024 roku bardzo wysoka. Jeszcze rok wcześniej doszło do 2 442 zdarzeń, podczas gdy w minionych dwunastu miesiącach odnotowano 4 838 takich godzin. Najwięcej, bo aż 721, doświadczyli mieszkańcy Finlandii. W tym wypadku powodem była wysoka produkcja energii wiatrowej i ograniczona możliwość eksportu do Szwecji i Estonii. 

Podobne czynniki wpływające na ujemne ceny energii występowały w Szwecji, gdzie liczba godzin w zależności od regionu wahała się między 624 a 720. Nieco mniej wystąpień odnotowano w Holandii (457) i Niemczech (450). Co ciekawe, po raz pierwszy w historii ujemne ceny wystąpiły również na Półwyspie Iberyjskim, gdzie do tej pory nie znano tego zjawiska. W 2024 roku ujemnych cen nie odnotowano między innymi we Włoszech, Albanii czy Serbii.

Jak Polska wypada na tle Europy?

Odnotowaliśmy wzrost liczby godzin ujemnych cen prądu. W Polsce w 2024 roku odnotowano 217 godzin z ujemnymi cenami energii. Wartość ta jest ponad pięciokrotnie wyższa niż wynik z 2023 roku (44). Jednocześnie jest to znacznie mniejsza wartość niż w Europie Zachodniej i Północnej. 

Najwięcej godzin z ujemnymi cenami występowało:

  • W niedziele (18 razy) – kiedy zużycie energii w kraju jest najniższe.
  • W soboty (7 razy) – co udowadnia, że weekendy są szczególnie podatne na spadki cen.

Rok 2024 był również przełomowy pod względem partycypacji OZE w krajowym miksie energetycznym. W maju padł rekordowy udział odnawialnych źródeł w produkcji energii elektrycznej – 35,65%. Natomiast średni udział OZE od stycznia do listopada wyniósł 30%, co również stanowi rekordowy wynik.

Rosnące znaczenie zielonych technologii w połączeniu z przestarzałą infrastrukturą energetyczną będą prawdopodobnie oddziaływać na dalszy wzrost liczby godzin ujemnych cen prądu. To z jednej strony zła wiadomość dla polskich przedsiębiorców, którzy polegają na produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych, z drugiej także szansa dla tych podmiotów, które stawiają na elastyczne formy rozliczeń zakupu prądu dla firm.

Rozwiązania Eco dla Biznesu

Wahania cen na rynku energii dla przedsiębiorstw stają się normą w Polsce. To dobra wiadomość dla tych podmiotów, które chcą aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu swoich rachunków. Podmioty gospodarcze mogą skorzystać z oferty doradztwa energetycznego dla firm od Eco dla Biznesu. Jednym z rekomendowanych rozwiązań są zakupy po cenach rynkowych. Oferta SPOT jest szczególnie korzystna dla firm korzystających z energii poza szczytem (noce i weekendy) oraz posiadających liczniki z odczytem dobowo-godzinowym. 

Wzrost godzin ujemnych cen energii elektrycznej jest zjawiskiem typowym dla systemów o dużych wahaniach. Z tego względu atrakcyjnym modelem umowy może być gwarancja stałej ceny. Podpisanie takiego kontraktu pozwala na stabilizację wydatków nawet na 5 lat. W ten sposób zapewniamy sobie spokój i komfort prowadzenia firmy.

Sprawdź aktualną ofertę Eco dla Biznesu i wybierz najlepsze rozwiązanie dla swojego przedsiębiorstwa!