Samochód elektryczny uchodzi powszechnie za środek transportu o ograniczonym zastosowaniu. Wiele osób obawia się, że zaplanowanie trasy przez miejsca mniej zurbanizowane może zakończyć się pełnym rozładowaniem. Walkę z tym błędnym przeświadczeniem rozpoczął niedawno Arkady Paweł Fiedler, wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Jego trasa wiodąca przez Nigerię, Benin, Mali, Senegal i Mauretanię była pionierską. Teraz podróżnik przygotowuje się do kolejnych dwóch wypraw, które już pod koniec wakacji wyruszą z Polski. Eco dla Biznesu sponsoruje te wydarzenia.
Najpiękniejsze drogi Europy – pierwsza Wyprawa Arkadego Fiedlera
Najpiękniejsze drogi Europy – tak Arkady Fiedler zatytułował swój nowy projekt. Pierwsza Ekspedycja Arkadego Fiedlera wyruszy pod koniec sierpnia z Polski i uda się Drogą Tranforgarską do Rumunii. Kolejnymi punktami do zwiedzenia będą Bałkany, Włochy, Francja, Wielka Brytania i Norwegia. Podróżnik będzie musiał przemierzać często dzikie, niejednokrotnie niezamieszkane tereny. Dotrze do Alp i zmierzy się z przełęczą Stelvio. Wjedzie na najwyższą dostępną dla samochodów drogę Europy – Col de la Bonette we Francji. Odwiedzi też ponad 800-kilometrową „North Coast 500” w Szkocji i słynną Drogę Trolli, która składa się z 11 serpentyn, w większości zakręcających pod kątem 180°.
A wszystko to przy wykorzystaniu samochodu elektrycznego. Zamierzeniem Wyprawy Arkadego Fiedlera jest między innymi zwrócenie uwagi na rozwoju elektromobilności, nowych technologii w energetyce i sposobów na ograniczenie wpływu człowieka na środowisko. Polska jest jednym z największych emitentów dwutlenku węgla w Europie. Zgodnie z danymi Global Carbon Project, tylko Rosja, Niemcy i Wielka Brytania przyczyniają się bardziej do zmian klimatycznych, niż nasz kraj (biorąc pod uwagę państwa Starego Kontynentu). Podejmowanie inicjatyw mających na celu promocję działań prośrodowiskowych jest szczególnie ważne, dlatego Eco dla Biznesu sponsoruje to wydarzenie z dumą.
Arkady Fiedler przyznaje, że pokonanie elektrycznym autem obrzeż Europy, gdzie nie wszędzie jest łatwy dostęp do prądu, to zadanie wyjątkowo trudne i wymagające sporych przygotowań. Chodzi tu nie tylko o odpowiednie wyznaczenie trasy, ale także zdobycie niezbędnych pozwoleń i wypełnienie wszelkich formalności, które w dobie pandemii koronawirusa są szczególnie uciążliwe. Decydując się na nowy projekt, Arkady Fiedler chce udowodnić, że wybór elektrycznego pojazdu to praktyczna i przemyślana inwestycja, która przy okazji pomaga nam wszystkim. Z uwagi na stosunkowo niewielką liczbę dedykowanych stacji ładowania aut tego typu w Rumunii czy na Bałkanach, podróżnik będzie musiał korzystać z innych źródeł energii. Trasa zaplanowana została na 21 dni, podczas których podróżnik przejedzie około 11 tysięcy kilometrów. Wymiernym efektem Ekspedycji Arkadego Fiedlera będzie także powstanie kilkuodcinkowego serialu oraz liczne posty i relacje w mediach społecznościowych.
Tam i z powrotem – Eco dla Biznesu i Arkady Fiedler pojadą w jednej drużynie
Druga Ekspedycja Arkadego Fiedlera wyruszy kilka tygodni po zakończeniu rajdu po najpiękniejszych drogach Europy. Tym razem podróżnik w ciągu około tygodnia odwiedzi kilka ważnych punktów na mapie Starego Kontynentu. Odwiedzi Amsterdam, Paryż, Mont-Sain-Michel, Zurych, Przełęcz Świętego Gotarda, Neuschwanstein i Berlin. Jego partnerem podróży tym razem będzie samochód elektryczny napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Produkcja prądu odbywa się tu bezpośrednio na pokładzie auta, W wyniku reakcji chemicznej wodoru z tlenem, osiągnięta jest poprawa funkcjonalność samochodu oraz skrócenie czasu tankowania do zaledwie kilku minut. Auto jednocześnie utrzymuje zasięgi znane z pojazdów konwencjonalnych. Mimo licznych walorów użytkowych i ekologicznych to rozwiązanie jest nadal mało popularne, a Wyprawa Arkadego Fiedlera może nieco wspomnianą tendencję odwrócić. Pomoże w tym niewątpliwie premiera filmu powstałego na podstawie inicjatywy, który jest owocem współpracy Eco dla Biznesu i Arkadego Fiedlera na rzecz promocji nowych technologii przyjaznych środowisku.
Eco dla Biznesu – sponsoring
Eco dla Biznesu to firma, dla której troska o przyszłość planety jest sprawą nadrzędną. Stereotypowe myślenie o zasięgu pojazdów elektrycznych, a przede wszystkim deprecjonowanie możliwości, jakie posiadają ekologiczne samochody, stały się przyczyną refleksji nad tym, jak zmienić to podejście u przeciętnego mieszkańca Polski. Wyprawy Arkadego Fiedlera, które Eco dla Biznesu sponsoruje w 2021 roku, to idealny przykład tego, jak w widowiskowy sposób zachęcić ludzi do korzystania z napędu elektrycznego. Tego typu wydarzenia zostawiają ślad w świadomości ludzi na całym świecie i udowadniają, że ta metoda transportu jest możliwa praktycznie wszędzie: czy to w górach, czy między polami, czy wreszcie w metropoliach.