Uwaga na fałszywe informacje o podwyżkach cen energii

Niebawem nastanie zakończenie okresu zamrożenia cen energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nieuniknione zmiany to okazja dla oszustów, którzy coraz chętniej wykorzystują nadarzającą się szansę do realizacji własnych celów. Jak nie dać się złapać w ich pułapki? Jak poznać fałszywe informacje o cenach energii? Sprawdziliśmy to.

Koniec zamrożenia cen prądu

Podwyżki ceny prądu dla firm nękają rynek od kilku lat. Najpierw było to efektem pandemii koronawirusa, a później kryzys pogłębiła zbrojna napaść Rosji na Ukrainę. Aby zminimalizować skutki tych wydarzeń na sytuację gospodarczą kraju, zdecydowano się na zaprojektowanie działań osłonowych. Mrożenie cen objęło tak gospodarstwa domowe, jak i przedstawicieli biznesu. Niedawno rząd zdecydował o przedłużeniu obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie 693 zł/MWh dla: 

  • instytucji samorządowych,
  • podmiotów użyteczności publicznej, np. szkół, żłobków, szpitali,
  • małych i średnich przedsiębiorstw. 

Rekompensaty będą przyznawane do końca 2024 roku. Zmiany przewidziane ustawą z dnia 23 maja 2024 roku o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, przewidują także czasowe ograniczenia cen w zakresie innych nośników. Te dobre dla odbiorców informacje starają się wykorzystać oszuści, którzy wysyłają fałszywe informacje o podwyżkach energii.

Uwaga na fake newsy o cenach energii

Skala cyberprzestępczości rośnie z każdym rokiem. Według danych CERT Polska najczęściej zgłaszanym incydentem jest oszustwo typu phishing [1]. To specyficzny rodzaj ataku, którego celem jest wyłudzenie od ofiary poufnych informacji, takich jak hasła, numery kart kredytowych czy dane osobowe. Oszuści podszywają się pod znane firmy lub instytucje, np. banki, serwisy społecznościowe czy dostawców energii, aby nakłonić użytkownika do kliknięcia w link lub otwarcia załącznika w wiadomości e-mail lub SMS-ie. Po kliknięciu ofiara zostaje przekierowana na fałszywą stronę internetową, która wygląda jak prawdziwa strona danej firmy. Tam jest proszona o podanie swoich danych. 

W ostatnim czasie zaobserwowano rosnącą skalę ataków phishingu w zakresie podwyżek cen energii. Ostrzeżenia i rekomendacje w tym zakresie wydało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Fałszywe informacje o podwyżkach energii – MKiŚ alarmuje

Każdy Polak chciałby poznać sposób na obniżenie swoich rachunków za energię elektryczną i gaz ziemny. Dotyczy to także klientów biznesowych, w których wysokie ceny uderzają najbardziej. W związku ze zmianami dotyczącymi pakietów osłonowych, w sieci zaczęły pojawiać się fałszywe informacje o cenach energii. Zazwyczaj przybierają formę kuszącego wpisu o treści „jak uniknąć podwyżki cen gazu/prądu/ciepła”. Zanim jednak w niego klikniemy, warto zastanowić się, czy nie zawiera ona podejrzanych treści. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało oficjalny komunikat w tej sprawie, w którym czytamy: „Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki”. Podkreślono przy tym, że przewidziane w ustawie narzędzia chronią odbiorców w sposób dobrze znany i nie wymagają podawania danych wrażliwych w żadnym formularzu.

Należy przy tym pamiętać, aby nigdy:

  • nie podawać danych do logowania i danych osobowych na stronie z otrzymanego linku,
  • nie podawać kodu BLIK,
  • nie autoryzować operacji, która nie była zlecona przez osoby z firmy,
  • nie podawać na stronie z linku danych firmowej karty płatniczej.

Chcesz oszczędzić na energii? Wybierz Eco dla Biznesu!

Jak najlepiej chronić się przed zbyt wysokimi rachunkami za prąd? Rekomendujemy usługę doradztwa energetycznego dla firm Eco dla Biznesu. Proponujemy dwa główne warianty optymalizacji kosztów:

  • model ze stałymi cenami,
  • model z cenami rynkowymi, gdzie przedsiębiorstwo staje się aktywnym graczem na rynku energii elektrycznej. 

W każdym wypadku korzyści wynikają także z poboru zielonej energii z OZE, co wzmacnia wizerunek firmy jako organizacji przyjaznej dla środowiska. Porozmawiaj z nami o ofercie, aby łatwo ocenić, ile możesz zyskać. 

Źródła:

  1. Raport roczny z działalności CERT Polska 2023, cert.pl/posts/2024/04/raport-roczny-2023/